Értesítés vegyszeres gyomirtásról |
|
|
|
Értesítem a tisztelt lakosságot, hogy a MAV Magyar Államvasutak Zrt.
2023. augusztus 21-én hétfőn, 2023. augusztus 28-án hétfőn, 2023. október 31-én kedden
Karácsond vonalszakasz területén vegyszeres gyomirtást végez. Felhívjuk a figyelmet, hogy a kezelt területen legeltetni, ill. onnan származó takarmánnyal 14 napon belül etetni tilos!
Letölthető: pdf |
Lakossági azbesztmentesítés 2023-2024
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
Célja: Illegális hulladéklerakás megelőzése és az illegálisan lerakott hulladéklerakók felszámolása. A lakosság körében képződött azbeszt tartalmú építőanyag hulladékok megfelelő szakértelemmel történő összegyűjtésére, szállítására, ártalmatlanításra történő átadására és e feladatok koordinálása.
Kerete: 880 000 000.- Ft
Pályázat benyújtására jogosultak köre:
- bármely nagykorú természetes személy
- kiskorú természetes személy helyett törvényes képviselője;
- cselekvőképtelen nagykorú, vagy cselekvőképességében részlegesen korlátozott nagykorú személy helyett gondnoka;
- A Ht. 91. § (3) bekezdése és a 91/A. § (3a) értelmében természetes személyekkel egy tekintet alá eső társasház, egyházi jogi személy vagy lakásszövetkezet.
A támogatás formája, mértéke: A támogatás egyszeri, nem pénzbeli támogatás. A támogatás a Pályázó által benyújtott pályázati dokumentáció alapján megállapított mennyiségű azbeszt tartalmú építési hulladék Pályázótól történő elszállítására és ártalmatlanításra történő átadási tevékenységre vonatkozik. Maximum elszállítható mennyiség 400 m2.
Egy Pályázó legfeljebb 1 elszállítási cím vonatkozásában jogosult pályázatot benyújtani.
Az alábbiak nem részei a pályázattal támogatott tevékenységeknek:
- az azbeszttartalmú építőanyag szakszerű bontása/leszedése;
- az érintett veszélyes hulladék elszállításra alkalmas állapotba hozatala (pl. ADR big-bag zsákba pakolás, raklapra rendezés fóliázással, stb.).
A benyújtott pályázat kizárólag HAK 17 06 05* azbeszthulladék elszállítására, ártalmatlanításra történő átadásra vonatkozik, mely jellemzően, de nem kizárólag az alábbi helyekről származnak:
tető, kerítés, homlokzatburkolás,válaszfalak vagy régi gáztűzhelyekben a sütők környéke(azbesztlapok), épületen belüli ivóvíz vagy szennyvíz csövek, bekötővezetékek
A pályázat benyújtása: elektronikusan, egy regisztrációt követően az előírt dokumentumokkal együtt
Benyújtási időszak: 2023. július 14. 8.00 órától – keretkimerülésig, de legkésőbb 2023. augusztus 04. 24:00 óráig
A pályázatokkal kapcsolatos döntést a benyújtási határidő (2023.08.04.) végétől számított legkésőbb 120 naptári napon belül a Támogató írásban hozza meg.
A Támogató a döntéstől számított 15 naptári napon belül az online felületen és elektronikus levélben értesíti a Pályázót a támogatás megítéléséről, vagy annak elutasításáról.
Szolgáltatásommal vállalom a regisztrációt, a pályázat elektronikus beadását a szükséges dokumentumokkal együtt és a folyamat végig kísérését a megvalósulásig.
Írjanak az alábbi email címre, ha ez Önöknek érdekes lehet!
Kisházy Béláné Erzsi pályázatíró 30/4973343
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
|
Az Ormosszén Zrt. akciót hirdet, hogy még a fűtési szezon előtt hozzájuthasson a tradicionális hazai barnakőszénhez.
Részletek: pdf |
Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség tájékoztatója |
|
|
|
Gázkészülékek használatának veszélyei
Akár vezetékes földgázt, akár propánbutángázt használunk otthonunkban, bizonyos szabályokat be kell tartani. A palackban tárolt propánbutángáz használata kicsit több önállóságot igényel a felhasználó részéről (palackcsere, -tárolás, -szállítás, tömítettség ellenőrzése) éppen ezért a kockázat is nagyobb.
Ha új gázkészüléket tervezünk beüzemelni, vagy régebbi készüléken kell javítási, karbantartási munkát végezni, a munkálatokat minden esetben csak a gázszolgáltatónál regisztrált és szakképzett szakember végeztessük!
Kerüljük a saját kezűleg végzett gázszerelési munkákat!
Kizárólag a propánbutángázzal üzemelő berendezések palackcseréje a kivétel, kellő körültekintéssel ez házilag is elvégezhető.
Ma már csak égésbiztosítóval ellátott gázkészülékeket lehet vásárolni. Ha tehát a tűzhelyen üzemelő gázrózsa lángja elalszik, az égésbiztosító pár pillanat múlva reteszeli a kiáramló gáz útját, megszűnik gáz légtérbe áramlása. Azonban rengeteg olyan régi készülék van még használatban, amelyik nem rendelkezik ezzel a fontos biztonsági berendezéssel. Ezek üzemeltetése fokozott odafigyelést, kontrollt igényel.
A gázüzemű berendezésekben csak pentánálló gumitömítéseket és tömlőket szabad alkalmazni. Ezek csak gázszerelvényt árusító szakboltokban vásárolhatók meg, de a legbiztonságosabb, ha probléma esetén szakemberre bízzuk a javítást, beszerzést.
Alapszabály, hogy gázszag, vagy hallható gázszivárgás, gázömlés esetén,
1: azonnal el kell zárni a gázfőcsapot, illetve a palackszelepet,
2: áramtalanítsunk a villanyóránál,
3: az összes nyílászáró kinyitásával ki kell szellőztetni a helyiségeket, lakást,
4: értesítsük a gázszolgáltatót és/vagy a tűzoltóságot.
A propánbutángáz-palackokról:
Sok helyen használnak palackos gázt. Ez nehezebb a levegőnél, így ha szivárog, a mélyebb fekvésű helyekre ülepszik. Fontos szabály, hogy a palackot, illetőleg a gázkészüléket csak nyomáscsökkentő közbeiktatása után szabad üzembe helyezni. A palackot sem a tárolás, sem a felhasználás során nem szabad 40 C° feletti hőhatásnak kitenni.
A palack alumíniumból készül, űrtartalma típustól függően 4,85 - 52 liter között változik. A bennük tárolt gáz a propán-bután. A kibányászott földgázból a megfelelő eljárásokkal kivonják a propánt és a butánt. Ezek már kis nyomáson cseppfolyóssá válnak, palackban tárolva nagyon jó tüzelőanyagok. A tárolási nyomás 5-10 bar. Fontos, hogy a palackból a gázkivétel csak és kizárólag a gyártó által előírt nyomáscsökkentő egységen (reduktoron) keresztül történhet. Az is lényeges, hogy a palackot távol kell tartani mindenféle sugárzó hőtől.
Robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag nem tárolható tetőtérben, pinceszinti helyiségben, továbbá 300 liter vagy 300 kg mennyiség felett egyéb, nem tárolásra tervezett helyiségben.
Padlástérben robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag és I-III. tűzveszélyességi fokozatú folyadék és gáz nem tárolható. Egyéb szilárd anyag csak olyan módon és mennyiségben helyezhető el, hogy azok a tetőszerkezet, valamint a kémény megközelítését ne akadályozzák, szükség esetén eltávolíthatók legyenek a tetőszerkezet éghető anyagú elemeitől, és a kéménytől legalább 1 méter távolságra helyezkedjenek el.
Huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségekben és a gépjárműtárolókban gázpalackot tárolni tilos.
Többszintes lakóépületben – az egy lakóegységet tartalmazó lakóépületek kivételével – lakóegységenként nem használható vagy tárolható egynél több propán-bután gázpalack
Gázpalack használata és tárolása tilos olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő.
Palackcsere közben ne dohányozzunk, és más nyílt lángú készüléket se üzemeltessünk! Csere után, vagy ha gázszivárgás gyanúja merül fel, magunk is elvégezhetjük a tömörségvizsgálatot a tömlő és a palack csatlakozási pontjánál. Ezt a vizsgálatot szappanos, vagy ultrás oldattal végezzük. Ha szivárog a gáz, akkor a csatlakozási helyet bekenve a szivárgás helyén bugyborékolni, szörcsögni fog. Sajnos volt már arra példa, hogy a gázszivárgás helyét valaki gyertyaláng segítségével akarta megkeresni. A ház felrobbant, az illető meghalt.
SOHA ne próbáljuk nyílt lánggal vagy más gyúlékony eszközzel megkeresni a gázszivárgás helyét!
Továbbá a gázpalackból az átfejtés szigorúan TILOS, a gázpalackokat csak cseretelepen szabad cserélni!
Ha hosszabb időre elhagyjuk a lakást, zárjuk el a gázvezeték főelzáró csapját. Amennyiben befejeztük a propánbutángáz-üzemű berendezés használatát, zárjuk el a palack szelepét. Ha hosszabb ideig nem is kívánjuk használni, szereljük le a nyomáscsökkentőt, és a szelepnyílásra helyezzük fel a kék biztonsági kupakot.
A gázkészülékek használatával kapcsolatban fontos foglalkozni az égéstermékek elvezetésével és a levegő-utánpótlással is.
A gáz égéstermékei mérgező elemeket tartalmaznak, tehát nagyon fontos a kémény rendszeres ellenőrzése és karbantartása. Ellenkező esetben a visszaáramló égéstermékek halálos mérgezést okozhatnak.
Egy fali vízmelegítő átlagosan óránként 3 m3 gázt fogyaszt. Egy ilyen készülék biztonságos üzemeléséhez a felhasznált gázmennyiség húszszorosának megfelelő friss levegőre van szükség. A manapság használt, szinte tökéletes légzárású ajtók és ablakok ekkora mennyiségű levegőt nem engednek be. Amennyiben olyan helyiségben vannak ilyen nyílászárók, ahol gázkészülék üzemel, fokozott a balesetveszély.
Nyílt lángú gázkészülék használata közben és után gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről, szellőztetésről.
A gázhasználat veszélyes üzem, de ha ismerjük a gáz tulajdonságaiból fakadó veszélyeket, a használatra vonatkozó szabályokat és veszélyhelyzeti teendőket, biztos, hogy kényelmesebbé teszi az életünket. |
Elektromos tüzek megelőzése |
|
|
|
A Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség tájékoztatója.
Elektromos tüzek megelőzése
A lakástüzek között az elektromos eredetűek az előkelő második helyet foglalják el. Ezek a lakástüzek is egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek.
Napjainkban rengeteg elektronikai berendezés vesz minket körül, és számuk egyre csak nő. A nyári kánikulában természetes, hogy behúzódunk a hűvös szobába, és bekapcsoljuk a ventillátort, légkondicionálót, aztán a kellemesre hűlt lakás egyik szobájában televíziót néznek a gyermekek, a másikban videojátékkal játszanak, apuka a számítógépen dolgozik, míg anyuka a konyhában a villanytűzhelyen készíti az ebédet. Az újszerű technológiák megjelenésével az áramforrásokat hosszú ideig, sokszor megszakítás nélkül használjuk, emiatt az elektromos tüzek száma is megnövekedhet.
Az ilyen típusú tüzek általában két módon keletkezhetnek: vagy az elektromos áram által működtetett eszköz, berendezés hibásodik meg, ilyenkor a belsejében rendellenes hőképződés indul, és ez okozza a tüzet, vagy pedig a villamos hálózat hibája miatt alakul ki tűz, hiszen a régi építésű házaknál nem a mai kor terheléséhez tervezték az elektromos hálózatot. Amíg régen egy porszívó teljesítménye 600-1000 Watt között mozgott, napjainkban 1500-2200 Wattal dolgozik, egy hajszárító a korábbi 300 Watt helyett már 1000-1500 Wattot fogyaszt. És akkor még nem beszéltünk a mikrohullámú sütőkről, a klímaberendezésekről, a mosó-, szárító-és mosogatógépekről, melyek szintén túlterhelhetik a régi hálózatokat. Az elektromos hálózat korszerűtlenségére és túlterheltségére utalhat, ha többször pislákol a lámpa vagy szikráznak a konnektorok, esetleg enyhe olvadt műanyag szag terjeng a lakásban a nagyfogyasztó használata közben. Minden évben több tucat olyan tűzeset következik be, amely az elektromos hálózat hibájára vezethető vissza. Ezek nagy része otthon jellegű létesítményekben keletkezik. A társasházakban, panelházakban, régi családi házakban és egyéb épületekben gyakran találkozni elhasznált, alulméretezett vezetékekkel.
Nagy teljesítményű készülékeit – elektromos kandalló, automata mosógép, szerszámgépek – ne használja egyidejűleg. Túlterheli velük a hálózatot, s így könnyen tüzet okozhat. Ha valamelyik villamos kisgépe, fűtőberendezése meghibásodik, a javítást bízza szakemberre.
Az ember persze nem figyelhet egyszerre mindenre, de amikor már nem használja a kávéfőzőt, a vasalót, a hősugárzót, vagy a mosógépet, minden esetben kapcsolja ki a készüléket. Fontos tudni, hogy a gépek kapcsolója is elromolhat, ezért biztosabb, ha a csatlakozókat ki is húzza a konnektorból. Mindennapos dolog, hogy tönkremegy egy-egy olvadóbiztosíték. Elterjedt, veszélyes szokás, hogy ezeket a biztosítékokat nem egyszer úgymond megtalpalják, drótozzák, ez azonban tűzveszélyes!
Elektromos tüzet tilos vízzel oltani!, Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket vagy ha olyan nincs a háznál, akkor használhatunk homokot vagy valamilyen nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés. A tűz másodpercek alatt rohamosan elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe.
Jó tanácsok az elektromos tüzek megelőzése, az otthonok védelme érdekében:
- Túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból!
- A kismegszakítókat, biztosítókat csak szakemberrel cseréltessük, javíttassuk!
- Használat előtt nézzük át elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve!
- Ne terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztassunk egymásba! Lehetőleg földelt eszközöket használjunk!
- Ne használjon hosszabbítót, kábeldobot feltekerve! A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz.
- Az elektromos fűtőkészüléket soha ne takarjunk le, ne tegyük közel bútorainkhoz, éghető anyagból készült tárgyainkhoz!
- Ha nyaralni indulunk, vagy hosszabb időre elutazunk, ne hagyjuk áram alatt, konnektorba dugva az elektromos berendezéseket, mivel ezek még kikapcsolt, készenléti állapotban is fogyasztóként üzemelnek! Esetleges meghibásodásuk tüzet okozhat!
- Kizárólag szabványos elektromos készülékeket használjunk! A szaküzletek csak ezeket árulják! A piacokon vásárolt bizonytalan eredetű villamos készülékek veszélyesek!
- A jó kapcsoló és a jó csatlakozó üzem közben nem melegszik. Ellenkező esetben cseréltesse ki!
- Lámpáiban mindig a foglalatnak megfelelő méretű és teljesítményű izzókat használjon!
- Különböző anyagú vezetőket (réz és alumínium) nem szabad egymáshoz csatlakoztatni, kötéseket kialakítani!
- Az elektromos hálózatban keletkezett hibákat minden esetben szakemberrel javítassa meg!
|
A fagy elleni füstölés nem ütközik tűzvédelmi szabályba |
|
|
|
Nem vonatkozik a szabadtéri tűzgyújtási tilalom a gyümölcsösökben fagy ellen alkalmazott füstölésre, tűzgyújtásra, de a termelőket arra kérjük, hogy jelentsék be az illetékes katasztrófavédelmi igazgatóságnak, ha nagy füstképződéssel járó tevékenységre készülnek az ültetvényeiken.
A katasztrófavédelemhez nagyon sok lakossági bejelentés, riasztás érkezik a fagykárok elleni füstölés miatt is.
A katasztrófavédelem ugyanakkor felhívja a gazdálkodók figyelmét a tűzvédelmi szabályok betartására is.
Kiemelten kell, hogy gondoskodjanak a tűz őrzéséről és az oltáshoz szükséges eszközökről. Figyeljék a légmozgást, és ha megerősödik a szél, oltsák el a tüzet. Előzetesen győződjenek meg a tűzoltásra alkalmas vízforrások üzemképességéről és megközelíthetőségéről, ha pedig befejezték a füstölést, vizsgálják át a területet és szüntessék meg az esetleges parázslást, izzást.
A földeken, ahol egyszerre van jelen az aszály, a fagy nagyon nehéz helyzetbe kerültek a gazdák, különösen a barackosok fenyegetettek. Az állományban az előző években is jelentős kárt okoztak a tavaszi fagyok.
Füstfejlődéssel vagy lánghatással járó tevékenység bejelentése
Tájékoztatjuk, hogy az az Országos Tűzvédelmi Szabályzat változása miatt a továbbiakban minden olyan füstfejlődéssel vagy lánghatással járó tevékenységet, amely összetéveszthető a valós tűzesettel, az illetékes hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szervéhez a tevékenység megkezdése előtt írásban be kell jelenteni. Az illetékmentes bejelentést a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál kell megtenni az „Bejelentés” dokumentum hiánytalan kitöltésével. A bejelentés magánszemély esetén E-papíron, postai úton vagy személyesen; cég esetében cégkapun keresztül nyújtható be. Az e-mailben érkező bejelentéseket nem áll módunkban elfogadni! Amennyiben a bejelentés beküldésében akadályokba ütközik, kérje a helyi katasztrófavédelmi szervezetek segítségét, a tűzoltóságok a nap 24 órájában készenlétbe állnak.
Letölthető nyomtatvány |
Letölthető kérelem: itt |
2022. OKTÓBER hónapban a települési ügysegédi tevékenység szünetel, ügyfélfogadásra az alábbi módon van lehetőség:
Részletek |
PÁLYÁZATI KIÍRÁS
Karácsond Községi Önkormányzat az Emberi Erőforrások Minisztériummal együttműködve 2023. évre kiírja a
B U R S A H U N G A R I C A
Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatot felsőoktatási hallgatók és felsőoktatási tanulmányokat kezdő fiatalok számára.
Részletek |
NÉPSZÁMLÁLÁS, 2022: FELELJÜNK, EGYMÁSÉRT!
Október 1-jén kezdődik hazánkban a Magyarország teljes népességére és az összes lakására kiterjedő népszámlálás. Az adatgyűjtés pontos és részletes képet ad a népesség számáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről. A népszámláláson való részvételt a 2018. évi CI. törvény írja elő, eredményei mindannyiunk mindennapjait, jövőjét befolyásoló szociális és gazdasági döntések, országos, regionális és helyi fejlesztések alapjául szolgálnak.
|
Bővebben...
|
|